Küme Düşme Kaldırılıyor mu?

Süper Lig özelinde liglerden düşme bu sezon uygulanmayabilir.

NORMAL SEZON STATÜSÜ NASILDI?

Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Lig 2022-2023 sezonu ;

-14 TAKIMLI

-DEPLASMANLI

-ÇİFT DEVRE LİG USÜLÜ

-LİG SONUNDA İLK 8 TAKIMIN PLAY-OFF OYNAYACAĞI

-LİG SONUNDA SON 3 TAKIMIN BİR ALT LİGE DÜŞECEĞİ

şekilde planlanmıştı.

DEĞİŞEN ŞARTLAR SONUCU OLUŞAN MEVCUT DURUM

*İlk olarak Süper Ligde kura çekimine 14 takım katılmış fikstür çekilmişti.

Fikstür çekildikten sonra Ceylanpınar ESK takımın çekilmesi sonucu lig 13 takımla oynatılmaya başlandı.Bu durumda ligden ilk düşen takım otomatik olarak Ceylanpınar ESK oldu.

*İkinci olarak Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonucunda 11 ilimiz bu felaketten etkilenmiş ve Ligin 2.yarısı 14.hafta maçlarının bir kaçı oynanmıştı.Deprem sonucu liglerden çekilmek zorunda kalan takımlar oldu.

Süper Ligden Tosyalı İskenderun ve Şanlıurfa BŞB takımların çekilmesi sonucu ligde toplam takım sayısı 11‘e düştü ve takımların bu sezon ki hakları saklı kalmak kaydıyla gelecek sezon yine Süper Lig’de oynamaları kararı çıktı ve ligden düşürülmediler.

*Üçüncü olarak deplasmanlı lig yerine müsabakalar fanus sistemiyle bir yerde oynanmaya başladı ve deplasman olayı ortadan kalktı.

KÜME DÜŞME İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Değişen şartlar sonucu oluşan mevcut duruma ilişkin TBESF tarafından yeni kararlar spor camiası ile duyurulurken,liglerden düşme ile ilgili resmi bir açıklama yapılmaması kafalarda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor.

PANDEMİ SEZONU DÜŞME KALDIRILMIŞTI

Asrın felaketi olarak adlandırılan iki büyük deprem sonucu oluşan durumun bir benzeri dünyayı etkisine alan Covid-19 Pandemisi zamanında da yaşanmıştı.

2019-2020 sezonunda Ligler oynanırken pandemi etkisini göstermiş beyaz sezon ilan edilmişti.Düşme olayı kaldırılırken bir üst liglere çıkma hakkını kazanan takımlara hakları verilmiş ve üst liglere çıkartılmıştı.

2020-2021 sezonları bu sayede fazla takımlı oynanmıştı.

Ancak 2020-2021 sezonu fanus sistemine göre oynanmış ve düşme olayı devreye girmişti.

MBT
Latest posts by MBT (see all)

Bunları da sevebilirsiniz