Depremin Liglerimize Etkisi

Asrın Felaketinden Etkilenen İllerimizin Temsilcileri

06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan Merkezli 7.6 büyüklüğünde iki deprem meydana gelmişti.

Depremden etkilenen 10 il ; Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’nın 3 ay süreyle OHAL kapsamında oldukları açıklandı.

10 ilimizden 7’si Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Malatya, Adana ve Diyarbakır’ın liglerimizde mücadele eden takımları bulunuyor.

Ayrıca bu illerde ikamet edip,aileleri olan ve tekerlekli sandalye basketbolu ile ilgilenen onlarca spor insanımız mevcut.

DEPREMDEN DİREKT ETKİLENEN TAKIMLAR

SÜPER LİG

*Gazişehir GAZİANTEP

*Tosyalı İSKENDERUN(HATAY)

*ŞANLIURFA BŞB

1.LİG

*HATAY BŞB

2.LİG

*AMEDSPOR (DİYARBAKIR)

*Beta Enerji ADANA ESK

*Engelsiz GAZİANTEP

*MALATYA BŞB

*ŞANLIURFA BESK

3.LİG

*OSMANİYE 7 OCAK esk

*OSMANİYE Düziçi

*ADANA Martı

*ŞANLIURFA Göbeklitepe

TAKIMLARIMIZIN VE LİGLERİN AKIBETİ MERAK KONUSU

Liglerimizin akıbeti ve takımların nasıl bir karar alacakları şu anda belirsizliğini korurken ilk karar Süper Lig ekiplerinden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor’dan geldi.

Takımın Antrenörü Serdar Yıldırım yaptığı açıklamada :’‘Değerli spor camiamız bölgemizde yaşanan deprem felaketinde tüm camia yanımızda oldunuz verliginizi. sıcaklığınızi sonuna kadar bizlere hissettirdiniz .
Bu felakete maruz kalan bölge kulüplerden biriyiz gelinen noktada şartlar ne fiziksel ne piskolojik olarak spor yapmaya müsait değildir ne sevinci yasayabiliyoruz ne üzüntüyü kaldirabiliriz.

Kulüp olarak Süper Ligde bulunan Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Ampute Basketbol Takımlarımız ,2022-2023 sezonunda ligden çekilmeye karar verilmiştir.
Federasyon ve camiamızdan  çekilmek zorunda olan bölge takımlarının haklarının saklı kalmaları yönünde karar vermelerini talep ve beklentimizdir.
Camiamıza saygılarımızla duyurulur.”
ifadelerini kullandı.

FUTBOL FEDERASYONUNUN EMSAL KARARI

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 10.02.2023 tarihli ve 55 sayılı toplantısında depremden etkilenen 10 ilin Profesyonel liglerde çekilme talebinde bulunan kulüplerinin ;

*Ligden çekilme taleplerinin kabulüne,

*Bu kulüplerin 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına,

*Bu kulüplerin 2022-2023 futbol sezonunda 06.02.2023 tarihinden itibaren kalan müsabakalarda hükmen yenik (3-0) sayılmasına ve rakip takımların (3-0) galip sayılmasına,

yönelik kararlar alındı.

PANDEMİDE KKTC ÖRNEĞİ

 2020-2021 Sezonunda KKTC’de uygulanan Covid-19 tedbirleri sebebiyle ligden çekilmek zorunda kalan KKTC takımının yaptığı başvuru Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından incelenmiş ve kabul edilmişti.

Yapılan açıklamada KKTC takımının tüm haklarının saklı kalacağı ve oynayacağı maçların bay geçileceği belirtildi. Bu durumda KKTC takımı bir alt lige düşürülmeden 2021-2022 sezonunda da Süper Lig’de mücadele etmesi sağlanmıştı.

TBESF TARAFINDAN VERİLEBİLECEK KARARLAR

TBESF yukarıda emsal teşkil edecek TFF ve Pandemi zamanında uygulamalarından yola çıkarak;

* Ligden çekilme talebinde bulunan kulüplerinin taleplerini kabul ederek bu kulüplerin 2023-2024 futbol sezonunda; 2022-2023 sezonunda bulundukları liglerde sportif faaliyetlerinin devamına,

*Maddi olarak federasyon tarafından alacakları harcırahların ivedi olarak ödenmesini,

*Takım faaliyeti sona eren oyuncuların transferleri için gerekli izinlerin sağlanmasını,

*Liglerin oynatılmasına yönelik en azından Pandemi zamanında uygulanan tek bir şehirde müsabakaların gerçekleşmesini,

gibi çeşitli kararları hayata sokabilir.

MBT
Latest posts by MBT (see all)

Bunları da sevebilirsiniz