#001 İLK BULUŞMA

Engelsizbasket’in değerli takipçileri ve Tekerlekli Sandalye Basketbola gönül verenler ilk yazıma başlamadan önce sizleri saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Türkiye’nin ilk ve tek TS Basketbol platformu olan Engelsizbasket 10 yıldır ülkemizde ve dünyada TS Basketbol ile ilgili tüm gelişmeleri biz değerli takipçililerine ulaştırmaktadır. Maç sonuçları, puan durumu, haftanın panoraması, transfer haberleri ve TS basketbol ile ilgili tüm haber ve en güncel bilgileri bizlerle paylaştığı için Engelsizbasket platformu ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu işi tamamen gönüllülük esası ile yapan ve tek gayeleri camiamızı doğru bilgilendirmek olan bu güzel ekibe dahil olmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Kendimden çok kısa bahsetmek istiyorum. 1977 yılında Ankara’da doğdum. 1999 yılında geçirdiğim kaza neticesinde engelli oldum ve 2000 yılında Ankara BŞB. Spor kulübünde TS Basketbolla tanıştım. 2001 yılında 17 yıl formasını gururular terlettiğim ve hayatımda çok büyük yeri olan TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübüne (o dönemki adı Karagücü) transfer oldum. 2005-2009 yılları arası Galatasaray TS basketbol takım kadrosunda yer aldım ve 2021 yılında TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü formasıyla aktif basketbola oyuncu olarak nokta koydum. Antrenörlük kariyerime 2021-2022 sezonunda TSK Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü TS basketbol takımında başladım ve halen bu göreve devam etmekteyim. 2002-2008 yılları arasında A Milli takımda formasını giyme mutluluğunu ve gururunu yaşadım. Lisans eğitimimi 2016 yılında Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakülte Antrenörlük Eğitimi Bölümünü birincilikle tamamladım. Yüksek Lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Antrenman ve Hareket Bilimleri programı üzerine tezli olarak 2021 yılında tamamladım. Yüksek Lisans tez konum “Tekerlekli Sandalye Basketbol Oyuncularına Uygulanan Özel Kuvvet Antrenmanın Temel Becerileri (Ts kullanımı, dribbling, pas, turnike, şut) Üzerine Etkisinin İncelenmesidir. Ayrıca 2004 yılında Meteoroloji Genel Müdürlüğünde başladığım memuriyet hayatımı 2017 yılından bu yana şube müdürü olarak devam ettirmekteyim.

Köşemizde ne tür yazılar paylaşacağımızı ve nelerden bahsedeceğimizi kısaca özetlemek istiyorum. Sporun bir bilim olduğu herkes tarafından bilinmekte ve her geçen gün bu bilim gelişmektedir. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde tüm spor branşları spor bilimlerinden maksimum seviyede faydalanmaktadır. Bizler camia olarak bu bilimden ne kadar faydalanıyoruz? sorusunun cevaplarını arayacağız.

Dilimin döndüğünce; Antrenman Kavramı, Antrenman Bilimini Destekleyen Yardımcı Bilim Dalları, Antrenman İlkeleri ve Planlaması, Temel Motorik Özellikler (Kuvvet, Sürat, Dayanıklılık, Koordinasyon, Beceri), Temel Teknikler, Antrenörlük Eğitimi ve İlkeleri, Müsabaka Analizi, Performans Ölçümü, Spor Psikolojisi ve daha fazlası hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Sizlerden gelecek öneri ve istekler doğrultusunda da haftalık yazılarımızda yer vermeyi planladık onun için katkılarınızı bekliyoruz.

Bir sonraki yazımızın konusunun 2022-2023 sezonunun 1 Ekim’de başlayacağını göz önüne alırsak müsabaka dönemine hazırlık çalışmalarının uygun olacağını düşündüm. Tüm basketbol severlere sağlıklı günler dileyerek bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle “gücümüz basket” sloganıyla veda etmek istiyorum. Sağlıcakla ve sporla kalın.

Selim Demirdağ
Latest posts by Selim Demirdağ (see all)

Selim Demirdağ

TSB Sporcusu TSB Milli Sporcusu TSB Antrenörü Gazi Üniversitesi Antrenörlük Eğitimi Gazi Üniversitesi Antrenman ve Hareket Bilimleri Yüksek Lisans Basketbol Kondisyonerliği

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın